טרשת עורקים

טרשת עורקים – זוהי מחלה נפוצה, מתקדמת המשפיעה על עורקים גדולים ובינוניים עקב הצטברות של כולסטרול בהם, מה שמוביל לבעיות במחזור הדם. במדינות מפותחות, טרשת עורקים היא הסיבה השכיחה ביותר לתחלואה ותמותה של האוכלוסייה, ויכולה להיות אחת הגורמים למחלות קשות רבות של איברים פנימיים.

הסיבות להתפתחות תרשת עורקים

בהיווצרות של טרשת עורקים יש תפקיד לכמה דברים:

  • הפרה במטבוליזם שומנים

  • גורם גנטי תורשתי

  • מצבם של קירות כלי הדם

אין ספק, שאת החשיבות הרבה ביותר יש לגורמי סיכון של טרשת עורקים. חלקם לא ניתן להסיר: גיל, שייכות למין הגברי, תורשת עמוסה במשפחה של טרשת עורקים. אחרים אפשר להסיר לגמרי: יתר לחץ דם, יתר משקל (השמנה), עישון. וכמה מהם אפשר להסיר רק חלקית: סוכרת, סוגים שונים של הפרעות מטבוליות, מצבם של קירות כלי דם.

גורמי סיכון כוללים גם חוסר פעילות גופנית, מתח רגשי מוגזם של האדם, תזונה לקויה (הנטייה לאכילה מיותרת, העדפה של מזון עשיר בשומן מן החי, וכו').

מחלה זו רעה כי אינה בא לידי ביטוי בהתחלה, בדיוק כאשר הטיפול הוא יעיל ביותר, המטופל מרגיש בריא לחלוטין. ואפילו הבדיקות רפואיות קונבנציונלית עשויות להיות טובות עבור מבחני שומנים בדם, בעוד בקירות כלי הדם החלו שינוים.

תפקיד מרכזי בהתפתחותה של תהליך המחלה משחקים מיקרואורגניזמים (חיידקים ווירוסים) וטפילים בגוף האדם, אשר בהדרגה פוגעים בקירות כלי הדם. במקרה כזה בדיוק יש צורך באבחון במרפאת "עזרתון" שיכול לזהות טרשת עורקים ממש בהתחלה, בגילויים מוקדמים ולזהות מיקרואורגניזמים מזיקים. בהתאם לכך, הרופאים במרפאה יתנו הנחיות כראוי, פתרונות לבעיה זו, ויכינו את הטיפול המתאים.